Pytania od czytelników. Nakaz pracy bezrobotnych, w okresie wypowiedzenia lub osób niepracujących w zawodzie.

Dzień Dobry! Jestem pielęgniarką, pracuję na oddziale dziecięcym. Od dłuższego czasu zastawiam się, czy wraz z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju, do pracy przy zwalczaniu epidemii zgodnie z ustawą mogą być kierowane jedynie osoby, które czynnie pracują w zawodzie, na oddziale szpitalnym, w POZ, czy innej placówce zdrowia, czy również pielęgniarki posiadające prawo wykonywania zawodu, ale nie wykonujące obecnie tego zawodu. Mam na myśli to, czy nakaz pracy może otrzymać pielęgniarka z czynnym PWZ, która pracuje w innej branży, niezwiązanej z wykonywaniem zawodu pielęgniarki, tudzież jest na bezrobociu? I czy możliwe jest dostarczenie nakazu pracy w oddziale zakaźnym osobie, która jest na okresie wypowiedzenia w obecnym miejscu pracy – czy wtedy mimo to musi pracować 3 miesiące na oddziale zakaźnym? Byłabym bardzo wdzięczna za informacje, bo mimo w miarę oczywistych przepisów, kilka kwestii pozostawia duże wątpliwości. Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka !

Szanowna Pani,

To kolejny temat związany ze skierowaniem do pracy w trybie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Podstawy formalne zostały wyjaśnione tutaj: https://medycznymecenas.pl/pytania-od-czytelnikow-obowiazek-pracy-przy-zwalczaniu-epidemii-osob-pracownikow-podmiotow-leczniczych-i-osob-wykonujacych-zawody-medyczne-czy-jest-mozliwe-jego-nalozenie/

Przypomnę więc jedynie, że przepis, który wzbudza nasze szczególne zainteresowanie w związku z zadanym pytaniem to art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (teksty jednolity dostępny w Dzienniku Ustaw: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001239/U/D20191239Lj.pdf ). Ust. 1 tego przepisu stanowi:

Pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii”.

Odnosząc się do Pani pytania, proszę o lekturę poniższej analizy:

Czytaj dalej Pytania od czytelników. Nakaz pracy bezrobotnych, w okresie wypowiedzenia lub osób niepracujących w zawodzie.

Pytania od czytelników. Polecenie pracodawcy o oddelegowaniu położnej do pracy jako pielęgniarka w czasie epidemii.

Panie Mecenasie, w piątek przed skończeniem dyżuru otrzymałam od swojego pracodawcy pismo, w którym oddelegowuje mnie on do pracy na stanowisku pielęgniarki do opieki nad osobami zakażonymi, bądź u których jest podejrzenie zakażenia wirusem SARS CoV-2. Proszę o odpowiedz, czy mój pracodawca miał takie prawo? Przecież jestem położna, nie pielęgniarka. Poza tym mam duże obawy z uwagi, że jestem cukrzykiem. Co w tej sytuacji mogę zrobić?

Czytaj dalej Pytania od czytelników. Polecenie pracodawcy o oddelegowaniu położnej do pracy jako pielęgniarka w czasie epidemii.

Trzy zawody medyczne – trzy zmiany związane z Covid-19. Pielęgniarka/położna, ratownik, lekarze stażyści i rezydenci.

W dniu 1 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się trzema wybranymi zmianami związanymi z wykonywaniem zawodów pielęgniarki, ratownika medycznego i lekarza.

Pielęgniarki – pobieranie krwi i możliwość powrotu do pracy dla tych, co już nie wykonują zawodu.

W związku z doniesieniami o dużym odsetku chorych na Covid-19 wśród kadry medycznej, może niedługo przydać się wprowadzony przepis „łagodzący” i przyspieszający powrót do pracy pielęgniarek. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii  albo  w  razie  niebezpieczeństwa  szerzenia  się  zakażenia  lub  choroby zakaźnej,  które  może  stanowić  zagrożenie  dla  zdrowia  publicznego pielęgniarka  lub  położna,  które  nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, może rozpocząć wykonywanie zawodu w podmiocie  leczniczym,  po  uprzednim  zawiadomieniu  o  tym  okręgowej  rady pielęgniarek i położnych właściwej ze względu na planowane miejsce wykonywania zawodu. Z tym zastrzeżeniem, że w okresie pierwszych 2 tygodni wykonywania zawodu wykonuje obowiązki zawodowe we współpracy z inną pielęgniarką lub położną wykonującą zawód w tym samym podmiocie leczniczym. Zniesiono więc konieczność odbycia zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy przeszkolenia trwającego nie dłużej niż 6 miesięcy pod okiem opiekuna z co najmniej 5 – cio letnim stażem.

Czytaj dalej Trzy zawody medyczne – trzy zmiany związane z Covid-19. Pielęgniarka/położna, ratownik, lekarze stażyści i rezydenci.

Pytania od czytelników. Obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii osób pracowników podmiotów leczniczych i osób wykonujących zawody medyczne. Czy jest możliwe jego nałożenie?

Panie Mecenasie, jestem pielęgniarką. Ostatnio w przerwie pracy w szpitalu rozmawiałam z kolegami – lekarzem rezydentem i ratownikiem medycznym w naszej jednostce i jeden z nich nonszalancko wypowiadał się, że jak epidemia się rozprzestrzeni, to on “ucieka” na zwolnienie. Na co drugi, że przecież może być obowiązkowo skierowany do pracy. Czy to prawda? Myślałam, że czasy obowiązku pracy dawno minęły.

Szanowna Pani,

Czasy obowiązku pracy co do zasady minęły, a wolność wyboru pracy, zawodu lub braku takiego wyboru, gwarantuje nam konstytucja. Jednak Pani kolega z pracy ma rację. W przepisach przewiduje się wyjątki, pozwalające na kierowanie do pracy aktem władczym, jakim jest decyzja administracyjna.

Takim przepisem jest art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, którego treść ostatnio została zmieniona przez ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czytaj dalej Pytania od czytelników. Obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii osób pracowników podmiotów leczniczych i osób wykonujących zawody medyczne. Czy jest możliwe jego nałożenie?