Pytania od czytelników. Polecenie pracodawcy o oddelegowaniu położnej do pracy jako pielęgniarka w czasie epidemii.

Panie Mecenasie, w piątek przed skończeniem dyżuru otrzymałam od swojego pracodawcy pismo, w którym oddelegowuje mnie on do pracy na stanowisku pielęgniarki do opieki nad osobami zakażonymi, bądź u których jest podejrzenie zakażenia wirusem SARS CoV-2. Proszę o odpowiedz, czy mój pracodawca miał takie prawo? Przecież jestem położna, nie pielęgniarka. Poza tym mam duże obawy z uwagi, że jestem cukrzykiem. Co w tej sytuacji mogę zrobić?

Czytaj dalej Pytania od czytelników. Polecenie pracodawcy o oddelegowaniu położnej do pracy jako pielęgniarka w czasie epidemii.

Pytania od czytelników. Obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii osób pracowników podmiotów leczniczych i osób wykonujących zawody medyczne. Czy jest możliwe jego nałożenie?

Panie Mecenasie, jestem pielęgniarką. Ostatnio w przerwie pracy w szpitalu rozmawiałam z kolegami – lekarzem rezydentem i ratownikiem medycznym w naszej jednostce i jeden z nich nonszalancko wypowiadał się, że jak epidemia się rozprzestrzeni, to on “ucieka” na zwolnienie. Na co drugi, że przecież może być obowiązkowo skierowany do pracy. Czy to prawda? Myślałam, że czasy obowiązku pracy dawno minęły.

Szanowna Pani,

Czasy obowiązku pracy co do zasady minęły, a wolność wyboru pracy, zawodu lub braku takiego wyboru, gwarantuje nam konstytucja. Jednak Pani kolega z pracy ma rację. W przepisach przewiduje się wyjątki, pozwalające na kierowanie do pracy aktem władczym, jakim jest decyzja administracyjna.

Takim przepisem jest art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, którego treść ostatnio została zmieniona przez ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czytaj dalej Pytania od czytelników. Obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii osób pracowników podmiotów leczniczych i osób wykonujących zawody medyczne. Czy jest możliwe jego nałożenie?